Opis nowych funkcjonalności i dostępnych narzędzi

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią oprócz ciągłego usprawniania narzędzia udało nam się wprowadzić wiele istotnych nowości. W znaczący sposób zwiększają one funkcjonalność i pozwalają dotrzeć do wielu, niedostępnych wcześniej, informacji.


Statystyki fraz prezentowanych w aktualnym widoku

Funkcjonalność wyświetlająca statystyki aktualnego widoku (także po nałożeniu filtrów!) stanowi szybką ocenę potencjału danej grupy słów kluczowych. Raport analizowanej domeny prezentuje szacowany oraz potencjalny ruch dla prezentowanych fraz kluczowych.

Do tej pory, aby obliczyć potencjał fraz czy estymowany wolumen ruchu trzeba było eksportować do pliku csv wszystkie dane i dokonywać sumowania za pomocą arkusza kalkulacyjnego. Nowa funkcjonalność przedstawia statystyki bieżącego widoku bez konieczności eksportu – on the fly!

Prezentowany potencjalny ruch wyliczany jest przy założeniu osiągnięcia 1 pozycji.

 

Przykłady zastosowania

- określanie potencjału i generowanego ruchu (frazy widoczne w TOP10):

https://app.semstorm.com/website-explorer/334/65/zwegowani.pl/keywords?keyword=-zwego*&url=&we=&items_per_page=25&f[0]=field_serp_position%3A[1+TO+10]

 

- porównanie potencjału brandów:

saturn.pl

https://app.semstorm.com/website-explorer/334/0/saturn.pl/keywords?keyword=saturn*&url=&we=&items_per_page=25

 

mediamarkt.pl

https://app.semstorm.com/website-explorer/334/0/mediamarkt.pl/keywords?keyword=media*&url=&we=&items_per_page=25

 

Po kilku minutach korzystania z powyższej funkcjonalności wydaje się być ona niezbędna i więcej przykładów będzie można znaleźć w dalszej części wpisu.

 

Grupowanie fraz kluczowych

Kolejną nowością jest zakładka prezentująca frazy kluczowe podzielone na grupy słów z informacjami dotyczącymi liczby słów kluczowych, szacowanego oraz potencjalnego ruchu (przy założeniu, że wszystkie słowa znajdują się na pierwszej pozycji).

Prezentowane statystyki umożliwiają ocenę wykorzystywanego potencjału widoczności domeny na dane grupy słów kluczowych.

Przykładowe statystyki domeny wyglądają następująco:

 

 

Po wyliczeniu ilorazu szacowanego i potencjalnego ruchu możemy obliczyć wykorzystywany potencjał widoczności.

 

Grupa

Liczba słów

Szacowany ruch

Potencjalny ruch

Wykorzystywany potencjał

wegetariańskie

190

799

2634

30,33%

wegetariańska

83

219

1114

19,66%

kaszy

83

356

1900

18,74%

kotlety

165

768

5254

14,62%

soczewica

103

448

4101

10,92%

muffinki

82

189

2761

6,85%

szparagi

104

121

2797

4,33%

obiad

77

26

619

4,20%

zapiekane

108

29

815

3,56%

placek

99

53

1508

3,51%

 

 

Miejmy nadzieję, że już niedługo statystyki te będą widoczne bezpośrednio z poziomu SEMSTORMa :).

Po kliknięciu w daną grupę naszym oczom ukaże się nam dobrze znany widok, który pozwala na dalsze filtrowanie fraz.

 

 

Na powyższym przykładzie przefiltrowano grupę pod kątem trendów dotyczących września, często wyszukiwanych słów z potencjałem (znajdujących się na pozycjach 11-50) o niskiej konkurencyjności.

 

Dostosowywanie wykresów rozkładu pozycji

Kolejną nowością jest możliwość dostosowania – włączania lub wyłączania wykresów dotyczących pozycji na frazy z długiego ogona lub często wyszukiwanych. Pozwala to w szybki sposób wyznaczyć przedziały pozycji fraz, nad którymi warto byłoby pochylić się w pierwszej kolejności.

Przykładowo po ograniczeniu listy do fraz często wyszukiwanych oraz niskiej konkurencyjności wykres dotyczący słów często wyszukiwanych prezentował się następująco:

 

 

Przykłady zastosowania

Widok ten może posłużyć do dalszych analiz. Np. zbadanie fraz znajdujących się na 12 pozycji wykazało potencjał ruchu na poziomie 7 000 odwiedzin w miesiącu.

 

 

Kolejny przykład to analiza rozkładu pozycji dotycząca fraz długiego ogona. Załóżmy, że badamy:

  • słowa kluczowe znajdujące się w TOP10,
  • frazy często wyszukiwane we wrześniu,
  • jedną, konkretną podstronę.

Zobaczymy wtedy wyraźnie, nad jakimi frazami powinniśmy zacząć pracować w pierwszej kolejności:

 

Narzędzie podpowiedzi słów kluczowych

Narzędzie podpowiedzi słów kluczowych można traktować, jako narzędzie wskazywania brakujących fraz lub podstron o określonych treściach w naszym serwisie. Umożliwia ono w bardzo prosty sposób wyznaczenie nowych fraz produktowych lub fraz ogólnych do wykorzystania np. we wpisach na blogu.

 

Przykłady zastosowania

W serwisie zwegowani.pl fraza „ciasteczka owsiane” generuje duży wolumen odwiedzin. Z łatwością możemy sprawdzić czy wykorzystujemy jej pełen potencjał:

 

 

Wskazany został szereg fraz zawierających w sobie frazę „ciasteczka owsiane”, na które serwis nie jest widoczny.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać dodatkowe możliwości filtracji, np. ograniczając się do fraz zawierających w sobie człon „dyni” z wyłączeniem słowa „dynia” często wyszukiwane we wrześniu:

 

 

Kolejne przykłady będą dotyczyły fraz bardziej ogólnych (w naszym przypadku będą to frazy dotyczące składników), które byłyby odpowiednie na wpisy blogowe:

- dotycząca soczewicy:

 

- zapytania „jak gotować”

 

- zapytania „gotowanie” dotyczące fraz często wyszukiwanych we wrześniu

 

Podsumowanie

Wraz z systematycznym rozwojem narzędzia umożliwiamy wgląd w coraz bardziej unikalne i praktyczne dane, które z pewnością przydadzą się marketerom w codziennej pracy. Pomimo okresu wakacyjnego nasz zespół pracuje nad rozwojem SEMSTORM – wszelkie sugestie odnośnie powyższych zmian, a także oczekiwanych dodatkowych funkcjonalności są mile widziane! Zapraszamy do dyskusji w formie komentarzy pod wpisem.

Autor

Wojciech Karwowski's picture

Wojciech Karwowski

Absolwent Politechniki Gdańskiej, zafascynowany technologiami Big Data. Profesjonalnie marketingiem w wyszukiwarkach zajmuje się od 2005 roku, a dużymi bazami danych od 2006. Współpracował bądź był twórcą wielu innowacyjnych systemów do wspierania działań sprzedażowo-reklamowych, zwłaszcza w sektorze e-commerce.

Przeczytaj także

Komentarze