Optymalizacja strony e-commerce – część 1. Treść na stronie

Optymalizacja strony jest jednym z istotnych kroków, które należy podjąć, aby nasz sklep był widoczny w internecie. Krok ten nie wymaga ponoszenia kosztów marketingowych, mimo to eliminacja podstawowych błędów znacznie ułatwi dalsze działania i może zwiększyć widoczność witryny w wyszukiwarkach. Prezentujemy pierwszą część naszego poradnika, w którym postaramy się wskazać najważniejsze elementy optymalizacji strony.


Treść na stronie

W wielu sklepach można znaleźć domyślne, suche opisy producentów sprzedawanych produktów. To samo dotyczy prezentowanych zdjęć.  Takie podejście, choć wydaje się dobre z punktu widzenia właściciela sklepu powoduje, że promocja strony w wyszukiwarkach jest bardzo trudna.

Zdajemy sobie sprawę, że zmiana opisów setek lub tysięcy produktów dostępnych w sklepie internetowym wymaga czasu i wysiłku, jednak dla działań w wyszukiwarkach będzie najlepszą inwestycją.

Od jakich produktów zacząć?

Oczywiście od takich, dzięki którym najwięcej zarobisz i które mają największy potencjał wzrostu.

Rozważmy przykład sprzedaży urządzeń elektronicznych - alkomatów. Dla niektórych mamy szczególnie dobrą marżę – przeanalizujmy więc, na co są widoczne.

 

01alko_pop.png

 

Jak widać mamy pewien potencjał – 6 słów kluczowych znajduje się na dalszych wynikach wyszukiwania. Wiemy również, czego internauci szukają – teraz wystarczy napisać tekst o „bezkontaktowym alkomacie alcoblow, który jest równie dobry jak alkomaty policyjne, a w zestawie oprócz alkomatu i zasilania znajduje się instrukcja obsługi”. Przykład oczywiście potraktujmy z przymrużeniem oka, ale istotne będzie zawarcie wszystkich tych słów kluczowych.

Tip: Pamiętaj jednak, że chociaż walczysz o jak najwyższe wyniki w wyszukiwarce, to człowiek jest Twoim klientem – nie można przejść ze skrajności w skrajność, czyli tworzyć tekstów tylko dla wyszukiwarki. I człowiek i robot muszą w tym, co czytają znaleźć sens i przydatne informacje.

Co jeśli moje produkty za szybko się zmieniają?

Jeśli adresy URL Twoich produktów mają uwzględnioną kategorię możesz sprawdzić, w jakiej kategorii masz najwięcej niewykorzystanego potencjału.

 

02alko.png

 

Zwróćmy uwagę na dwie kolumny – Potencjalny ruch i Wykorzystany potencjał. Znajdźmy sekcję z najniższym wykorzystanym potencjałem i możliwie największym potencjalnym ruchem. To ta, dla której szczególnie warto popracować nad dobrymi tekstami.

Jakich słów możemy użyć dla produktów z tej kategorii? Nic prostszego – kliknij w wybraną kategorię i dostaniesz zestaw szczególnie wyszukiwanych przez internautów fraz.

 

Podsumowanie

Pierwszym krokiem ku optymalizacji strony jest zadbanie o jej treść. Nie musisz jednak robić tego sam. Na polskim rynku istnieje kilka serwisów, z których z powodzeniem możesz skorzystać. Wśród nich chcielibyśmy szczególnie polecić TextBroker ze względu na wysoką jakość tekstów i doświadczenie przy współpracy ze sklepami internetowymi.

Autor

Anna Garwolińska's picture

Anna Garwolińska

Absolwentka fotografii PWSFTViT oraz studiów podyplomowych SGH na wydziale Public Relations i strategicznego komunikowania w firmach. Od lat związana z mediami, od 2013 roku zajmuje się marketingiem i PR firmy SEMSTORM.

Przeczytaj także

Komentarze